Filtry UV w okularach przeciwsłonecznych – jak działają?
Filtry UV w okularach przeciwsłonecznych – jak działają?

Zagrożenia płynące z promieniowania UV

Większość lubi uwielbia przyjemne uczucie ciepła i błogości na twarzy, więc chętnie wystawia ją do słońca. Chęć ogrzania się i uzupełnienia poziomu witaminy D3 w naturalny sposób nie powinna jednak przesłaniać nam kwestii związanych z bezpieczeństwem. Promieniowanie UV jest szkodliwe dla skóry oraz dla oczu, na szczęście można się przed nim chronić.

Jeżeli chodzi o narząd wzroku, ekspozycja na słońce powoduje nie tylko dyskomfort i ogranicza widzenie, ale też w niektórych przypadkach może prowadzić do zaostrzenia się chorób oczu takich jak zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej. Mając to wszystko na uwadze, zakładamy na nos okulary przeciwsłoneczne. I słusznie! Jednak, żeby faktycznie stanowiły one ochronę, a nie tylko ozdobę, powinny być wyposażone w szkła z filtrami UV.

Ochrona oczu przed słońcem

Właściwie są tylko dwa sposoby na ochronę oczu przed słońcem – czapka z daszkiem lub kapelusz, albo bardziej skuteczne, okulary przeciwsłoneczne. Powinny to być okulary z filtrem UV, którego zadaniem jest blokowanie szkodliwych dla człowieka promieni UVA i UVB.

Producenci oferują różne technologie, a co za tym idzie skuteczność ochrony. Dużo zależy od tego, czy na soczewce występuje dodatkowa warstwa ochronna czy czynnik blokujący jest w tę soczewkę wbudowany. Tak czy siak najbardziej uniwersalny jest filtr UV400. Gdy znajdziesz takie oznakowanie na swoich okularach, to znaczy, że blokują one fale o długości mniejszej niż 400 nanometrów. Prawdopodobnie spotkasz się przy tym z deklaracją, że taki produkt jest zgodny z regulacjami zawartymi w Europejskiej Dyrektywie EU 2016/425.

Zaawansowana ochrona oczu – filtr i polaryzacja

Czasem można spotkać się z określeniem, że okulary mają polaryzację. Co to oznacza? Ta funkcja została stworzona z myślą o wymagających – narciarzach, kierowcach, biegaczach, rybakach, którzy w codziennych sytuacjach są narażeni na kontakt z bardzo intensywnym słońcem, a oślepieni mogą stracić orientację. Zapewniają one jeszcze wyższy stopień ochrony i komfortu. Podobnie jak okulary ze szkłami fotochromowanymi, które przyciemniają się wraz ze zwiększającym się natężeniem promieniowania słonecznego.

Podsumowując – dobre okulary przeciwsłoneczne to takie, które nie tylko dobrze wyglądają i mają ciemne szkła. Najważniejsze jest to, w jakim stopniu blokują promienie słoneczne, a to definiuje filtr UV. Optymalnym wyborem do codziennego stosowania są okulary z filtrem UV400.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl