Jak dopasować najlepsze okulary przeciwsłoneczne dla Twojego kształtu twarzy?
Jak dopasować najlepsze okulary przeciwsłoneczne dla Twojego kształtu twarzy?

Okulary słoneczne występują w tak wielu wariantach, że nie bez przyczyny zastanawiamy się, który będzie najlepszy, a ostatecznie i tak mamy dylemat – czy na pewno dobrze wybraliśmy? Nic dziwnego, w końcu, nie wszystkie modele okularów pasują do każdego kształtu twarzy. A chodzi tu nie tylko o wygląd, ale też samopoczucie. Np. za małe czy zbyt wąskie szkła nie ochronią skutecznie całego oka i spowodują dyskomfort. Również za duże oprawki mogą źle leżeć, odstawać na wysokości brwi czy policzków. Każda z nas, miała okazję mierzyć takie nietrafione okulary przeciwsłoneczne i zastanawiać się przy tym, jak znaleźć te idealne? W poniższym tekście znajdziesz na to odpowiedź! Zobacz, jak dopasować okulary przeciwsłoneczne do kształtu swojej twarzy oraz typu urody.

Jeśli chcesz wyglądać dobrze i czuć się dobrze, podczas noszenia okularów przeciwsłonecznych, musisz zwrócić uwagę na kilka rzeczy. W tym artykule omówimy, jak dobrać najlepsze okulary przeciwsłoneczne dla Twojego kształtu twarzy.

Ustal, jak masz kształt twarzy

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to określić kształt swojej twarzy – nie zawsze jesteśmy do końca świadome, czy nasza twarz jest okrągła czy raczej kwadratowa. Można określić to na podstawie kilku parametrów, takich jak szerokość czoła, kości policzkowe i podbródek. Stań przed lustrem i przyjrzyj się sobie uważnie. Oto podstawowych kształtów twarzy:

  • okrągła,
  • kwadratowa,
  • trójkątna,
  • owalna,
  • serce.

Za sprawą odpowiednio dobranych oprawek okularów przeciwsłonecznych można optycznie zmienić wygląd twarzy. Np. twarz okrągła wysmukla się, a szczupła nabiera pełniejszych kształtów. Dobry dodatek ma duże znaczenie dla wyrównywania proporcji i ukrywania ewentualnych mankamentów urody.

Porównanie i dobór kształtów okularów

Po określeniu kształtu twarzy możesz zacząć szukać okularów przeciwsłonecznych, które będą do niej najlepiej pasować. Istnieje kilka podstawowych kształtów okularów wartych rozważenia:

  • okrągłe okulary przeciwsłoneczne lub okulary z zaokrąglonymi brzegami – łagodzą ostre rysy twarzy i sprawiają, że wygląda ona subtelniej. Są doskonałe dla osób o twarzy kwadratowej,
  • kwadratowe okulary przeciwsłoneczne są idealne dla twarzy okrągłej, ponieważ dodają ostrości i definiują kości policzkowe. Często też pomagają w budowaniu „dorosłego” i poważniejszego wizerunku,
  • wayfarer – tego typu oprawki są doskonałe dla twarzy w kształcie serca lub trójkąta, ponieważ wyrównują proporcje twarzy. Podobnie sprawdzą się pilotki lub aviatory,
  • kocie oko – okulary przeciwsłoneczne cat-eye są idealne dla twarzy o kształcie owalnym lub kwadratowym. Smukłym oprawkom nie brakuje charakteru, dlatego świetnie prezentują się w każdej stylizacji.

Czasem trudno zdefiniować jednoznacznie kształt oprawek, które nas zainteresowały. To dlatego, że producenci mają setki rozmaitych propozycji. Wiele z nich łączy w sobie cechy charakterystyczne różnych okularów i powstają z nich propozycje uniwersalne – dobre dla każdego.

Dobieranie kształtu oprawek – ogólne zasady

Ogólną zasadą jest dobieranie okularów przeciwsłonecznych na zasadzie przeciwieństw. Chodzi o to, aby twarz okrągłą nieco wysmuklić, a wystające kości policzkowe w twarzy trójkątnej złagodzić. Pamiętaj jednak, że tak samo ważne jak wygląd jest Twoje samopoczucie. Dlatego, jeśli chcesz nie tylko dobrze wyglądać, ale też świetnie się czuć, przetestuj kilka wariantów okularów.

Jeśli jest jeszcze coś, czym warto się kierować przy wyborze kształtu okularów przeciwsłonecznych, to na pewno kolor włosów i rodzaj karnacji. Ogólnie przyjmuje się, że osoby o jasnej karnacji i włosach w odcieniach ciepłego brązu powinny wybierać oprawki złote lub beżowe, a brunetki – okulary czarne lub czekoladowe. Jest to jednak bardzo ogólna zasada, bo tutaj połączenia na zasadzie kontrastów sprawdzają się równie dobrze.

Wreszcie kwestia Twojego stylu – też weź go pod uwagę, gdy kupujesz okulary przeciwsłoneczne. Do rockowych kurtek i podartych jeansów świetnie wyglądają duże, mocniej przyciemnione okulary w wyrazistych oprawkach z tworzywa sztucznego. Do zwiewnych sukienek i delikatnych bluzek, trafnym wyborem okażą się okulary w oprawkach transparentnych, jasno-beżowych, a nawet całkowicie ich pozbawione. Jeśli chodzi o szkła to mogą być to szkła jasne albo ombre.

Okulary przeciwsłoneczne powinny wygodnie leżeć i zapewniać oczom wysoki poziom ochrony przed promieniowaniem UV. Dobrze, aby przy tym ładnie wyglądały i pozytywnie wpływały na Twoje samopoczucie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl